به سایت اتحادیه آهن فروشان استان قزوین خوش آمدید- ما در این سایت تلاش می نماییم تا شمار را از آخرین تغییرات صورت گرفته در زمینه قیمت انواع آهن آلات ساختمانی آگاه سازیم. لطفا با ارسال نظرات خود ما را در ارایه خدمات بهتر یاری نمایید.

ساعت

اوقات شرعی


صفحه اصلی
سلام؛ ببخشید میلگرد/ورق/تیرآهن/نبشی/ناودانی با دلار 4200 تومانی دارید ؟! مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه, 23 فروردین 1397 ساعت 13:02
سلام؛ ببخشید میلگرد/ورق/تیرآهن/نبشی/ناودانی با دلار 4200 تومانی دارید ؟!
۹۷/۰۱/۲۳
این متداول ترین سوالی است که هر تماسی از سوی خریدار و با اولین سلام از پشت گوشی تلفن از فروشنده پرسیده میشود...
 
فعلا انتظار خریداران بالاست و خوب با افزایش یک شبه کیلویی 200 الی 300 تومانی که مسبب اصلی آن هم التهابات افزایش دلار بوده این توقع با مهار بازار ارز و بازگشت نرخ دلار؛ طبیعی به نظر میرسد ...
 
اما متاسفانه اکثر مصرف‌کنندگان نهایی حوزه فولاد؛ به جزئیات بلایی که بر سر زنجیره تامین فولاد نازل شده است؛ تا حدودی بی اطلاع هستند و نمی دانند که این نوسان سازی ها قربانی دارد و جاییکه قرار باشد سرمایه ای یک شبه سوخت شود نمی شود به این سرعت به بازگشت بازارهای کالایی دلخوش کرد و این پروسه زمان بر خواهد بود ...
 
در یک مقطع زمانی بسیار کوتاه چند روزه بیش از 90 هزار تن انواع ورق فقط در بازار رسمی بورس به فروش رفت؛ فقط خدا می داند که چند ده هزار تن شمش در بازار غیر رسمی و آزاد در نابسامانی قیمتهای کاذب از سمت فولادسازان بخش خصوصی به حوزه نورد و لایه های پایینی سرازیر شده است؛ کالای خریداری شده بر مدار دلار 6 هزار تومانی برخی از  انبارها هنوز به مقصد نرسیده و تخلیه نشده است...
 
در واقع سرچشمه‌ها که عوامل اصلی این نوسان گیری ها بودند؛ محصول خودشان را از این فرصت درو کرده و حباب قیمتها را به لایه های پایین تر منتقل نموده و اکنون به کنجی نشسته و نظاره گر این آشوب ها هستند؛  کدام نیرو و کدام بازوی اجرایی اکنون قادر است که این پروسه را به عقب برگرداند ؟ شاید سوال شود که مواقعی هم وجود دارد که این لایه ها کالای ارزان خریده باشند و گران بفروشند، آیا می توان گفت این به تلافی آن در میشود ؟ جواب کمی پیچیده اما قابل درک است؛ 
 
در زنجیره تامین کالایی، هر چقدر که به لایه های پایین تر حرکت کنیم، فروش ها خرد تر؛ و چرخش کالا کند تر خواهد شد چراکه معاملات در سمت فروش در مواجه با مصرف کننده از حالت صرفا نقدی به فروش نقد و نسیه تغییر مسیر میدهد؛ در واقع لایه های پایین تر نقش مهمی را به عنوان کاتالیزور ها یا روان کننده معاملات در بازار ایفا می نمایند؛ انتظار فروش صرفا نقدی در لایه های پایین و خرد بازار کالایی ایران و به خصوص در حوزه فولاد و در مواجه با رکود و در چند سال اخیر؛ دور از واقعیت است.  
 
کاتالیزور ها یا بهتر بگوییم همان انبارداران خرد یا به نوعی آهن فروشان پایین ترین سطح؛ معمولا در بازارهای طوفانی مجبور به خرید پیش پول هستند؛ یعنی در شرایط ملتهب بازار ابتدا وجه کالای خریداری شده را بصورت الحساب واریز میکنند و سپس بعد از دریافت کالای خریداری شده اقدام به تسویه می نمایند؛ بنکدار یا کل فروش به خوبی میداند که در بازارهای ملتهب در دبه باز است و اگر پول پیش نگیرد پس از فروکش نمودن التهاب، در حالیکه کالای خریداری شده هنوز تخلیه نشده، خریدار ممکن است بلافاصله دبه کند و لذا فروش پول پیش اولویت استراتژی فروش در اینگونه بازارهاست؛ اما آهن فروش برای توزیع کالای خریداری شده، هفته ها و یا شاید ماهها وقت صرف میکند تا به سرمایه خود برسد. 
 
از آنجاییکه افزایش قیمتها معمولا انفجاری و تنها محدود به چند روز است؛ تصور نمایید که عمده فروش/فولادساز/ یا بورس کالا حجم زیادی از کالا را بصورت پول پیش و یک شبه به فروش می رساند و عقب‌نشینی میکند؛ این خرده فروش است که با خرید گران یک شبه می ماند و یک حباب قیمتی فزاینده بی حساب که ماهها برای از بین رفتن آن زمان لازم است؛ چون حاضر به سوزاندن سرمایه هزینه شده خود نیست؛ البته در اکثر مواقع مجبور میشود که در مواجه با رقبا به این وضعیت تن داده و قربانی شود ولی در کل این پروسه زمان بر خواهد بود  ...
 
و اینگونه است که کسانی می آیند و علیرغم عدم افزایش واقعی نرخ مواد اولیه و بی ربط به دلار، ضربتی می زنند و عقب می نشینند و جماعت کثیری از لایه های پایین تر می مانند با یک بازار آشفته رکودی و فرسایشی ...
 
منبع : اصفهانی - گزارشگر فولاد
آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 23 فروردین 1397 ساعت 13:09
 

پیشخوان

نرخ ارز و سکه

اخبارفولادایران

 • بيت كوين، هر روز بدتر از ديروز
  بيت كوين در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داد كه دومين روند نزولي بزرگ آن محسوب مي شود
 • سنگ آهن در چين ارزان تر شد
  پايگاه خبري فولاد ايران – روز گذشته قيمت سنگ آهن وارداتي در چين با توجه به افت قيمت ها در بازار نقدي و فيوچرز فولاد چين و حاكميت جو منفي بر بازار نزولي شد. آخرين قيمت سنگ آهن خلوص 62 درصد استراليا 1.5 دلار هر تن ارزان تر شده 75.5 دلار هر تن سي اف آر ثبت شده است.
 • افزايش قيمت بيلت سي آي اس پذيرفته مي شود
  پايگاه خبري فولاد ايران – با رشد قيمت قراضه وارداتي در تركيه، عرضه كنندگان بيلت سي آي اس تصميم گرفتند قيمت ها را بالا ببرند و از طرفي برخي از خريداران در منطقه منا نيز تصميم گرفتند قبل از آغاز موج جديدي از رشد قيمت ها در آينده نزديك خريد بيشتري انجام دهند.
 • بازار ورق جنوب اروپا تحت فشار قيمت هاي رقابتي وارداتي
  پايگاه خبري فولاد ايران – در بازار جنوب اروپا ورق وارداتي قدرت رقابت خوبي دارد و علي رغم آن كه چشم انداز بازار جنوب اروپا در ابهام است قيمت ورق گرم تركيه 480 يورو معادل 551 دلار هر تن سي اف آر حمل ژانويه است و قدرت رقابت دارد. البته اين قيمت خيلي پايين است و تنها يك پيشنهاد قيمت است و در بازار موجود نيست. قيمت فعلي بازار 490 تا 500 يورو هر تن سي اف آر مي باشد.
 • پيش بيني رشد حدود 5 درصدي توليد جهاني فولاد
  پايگاه خبري فولاد ايران – گزارش اخير موسسه مپس حاكي از آن است كه انتظار مي رود توليد جهاني فولاد امسال 4.6 درصد رشد نسبت به سال 2017 داشته باشد و به 1.79 ميليارد تن برسد. بخشي از اين رشد هم به دليل برآورد رشد 6.3 درصدي توليد فولاد چين مي باشد.
 • بازار آهن و فولاد چين در يك نگاه
 • حذف كربن و نجات زمين
 • ايران با ارز ديجيتال به جنگ تحريم‌ها مي‌رود


اخبار مهم

به نام دلار به کام فولادساز

97/01/20
التهابات بازار ارز کالایی آمیخته با اوج گرفتن بی اعتمادی و فضای رعب و وحشت ایجاد شده حاصل از سقوط ریال موجب هجوم مردم و تقاضاهای انباری گردید تا زمینه برای پرواز فولادی ها فراهم گردد.
 
کاهش حدودی 20 درصدی ارزش ریال آنهم تنها به فاصله کمتر از یک هفته در بازار غیر رسمی ارز موجب شد تا شاهد طوفانی شدن حوزه های مختلف بازارهای کالایی به ویژه فولاد باشیم؛ بطوریکه تقاضای هراسان و لجام گسیخته با هجوم به عرضه های امروز بورس کالا؛ تا حد ممکن و محدوده تعیین شده به رقابت با یکدیگر پرداخته و با حداکثر توان عرضه های امروز را بلعیدند. حاصل این استقبال بی سابقه، افزایش 10 درصدی انواع محصولات ورق در بورس کالا گردید؛ اما این تازه شروع ماجرا بود؛ بطوریکه اکثر مبادی مختلف بازار حوزه ورق و متاثر از آن قوطی و پروفیل، با نظاره این تحولات، بهت زده و مستاصل بدون قدرت تصمیم‌گیری مشخص؛ فروش محصولات خود را به فردا موکول نمودند.
 
به طور حتم در هر حوزه از زنجیره کالایی، لایه های مختلف با اتصال به یکدیگر و متاثر از نوسانات قیمتی لایه‌های مجاور خود به سرعت بالانس میشود بطوریکه نرخ محصولات تولیدی خود را متناسب با تغییر زنجیره بالاتر تنظیم مینماید.
اما هر زنجیره تامینی را ابتدایی است که این نقطه ابتدایی میتواند در واقع نقش مهمی را در کنترل این نوسانات قیمتی در کل زنجیره ایفا نماید؛ در واقع این نقطه ابتدایی است که قادر است موج به وجود امده را ایجاد کرده یا کنترل نماید.
 
- در زنجیره تامین فولاد هم ما بطور کلی با دو مبدا مواجه هستیم :
 
1) زنجیره تامین گروه A : مبدا این زنجیره را عمدتا فولادسازان شبه دولتی تشکیل می دهد که از طریق بورس کالا می تواند زنجیره‌های پایینی متصل به خود را تحت تأثیر قرار داده و یا کنترل نماید.
 
2) زنجیره تامین گروه B یا زنجیره تامین فولادسازان بخش خصوصی واقعی : تولیدکنندگان شمش القایی همانطوریکه بارها توضیح داده شد؛ در واقع لوکوموتیو این زنجیره و نقطه ابتدایی پیدایش این زنجیره را تشکیل می دهند بطوریکه لایه های پایینی مثل میلگرد و یا محصولات نوردی در اکثر مواقع با تاثیر پذیری از این حوزه اقدام به تنظیم نرخ محصولات تولیدی خود می نمایند.
 
- عمده مواد اولیه این نقاط ابتدایی در هر دو زنجیره شامل "قراضه آهن" و یا "آهن اسفنجی" می باشد بطوریکه بقیه ملزومات تولید در برابر آن علیرغم فضاسازی ها برای توجیه نوسانات دلاری، ناچیز و با حداقل تاثیر در قیمت تمام شده محصول نهایی است.
 
- نکته قابل توجه و حائز اهمیت؛ نقش بسیار کم رنگ و ضعیت سازمان های نظارتی بر کنترل و نظارت بر این دو نقطه ابتدایی و درک اهمیت و تاثیرگذاری این دو نقطه استراتژیک در تنظیم نرخ کل زنجیره تامین فولاد کشور است؛
 
متوسط نوسانات شاخص نرخ قراضه آهن و آهن اسفنجی، به عنوان ارکان اصلی تشکیل دهنده زنجیره فولاد کشور بر همگان واضح و مبرهن است بطوریکه برای هر شخص سومی به راحتی قابل رصد و محاسبه میباشد.
 
متأسفانه فولادسازان ما با بهره‌گیری از کم اطلاعی بخش وسیعی از آحاد مردم از این مکانیزم تولید داخلی و با ملاک قرار دادن نوسانات نرخ ارز و به بهانه کاهش مقطعی ارزش پول ملی کشور تلاش می کنند تا به حداکثر  سودآوری خود در خلال این نوسانات دست پیدا کنند.
 
- اگر سازمان های نظارتی کشور، همچنان بی تفاوت و بدون در نظر گرفتن این مهم؛ دست روی دست بگذراند؛ بدون شک نظاره گر سقوط گستره وسیعی از حوزه صنعت کشور؛ به خصوص لایه های پایینی حوزه تولید و افزایش نارضایتی های مردم و بروز یک فاجعه ملی زودهنگام خواهند بود؛ 
 
در کشوری که به گونه ای در مواجه با ابرقدرتهای زورگوی دنیا در جنگ سرد و غیرمستقیم اقتصادی قرار دارد؛ شعار فعالیت آزاد مبتنی بر پایه پول ملی دشمن درجه یک ما؛ آنهم در جاییکه بنا بر ماهیت تولید فولاد در کشور ما؛ کمترین ارتباط با این ارز بیگانه دیده میشود؛ بسیار متاثرکننده و درد آور است؛
 
 در جاییکه سرچشمه اصلی زنجیره تامین فولاد کشور دارای کمترین ارتباط با نهاده های وارداتی مورد نیاز با تولید فولاد در این زنجیره کالایی قرار دارد؛ هرگونه شعار افزایش قیمت به بهانه نوسانات ارزی تاسف آور است.
 
تنها دفاعیه فولادساز در مواجه با این ادعا؛ اتکا به نهاده های مورد نیاز تولید مثل الکترود و یا برخی فروآلیاژها و مواد نسوز وارداتی است که در مقایسه با مواد اصلی مورد نیاز تولید بسیار ناچیز و یا کم اهمیت است، هر چند که تا کنون تلاشهای رسانه ای زیادی برای موجه جلوه دادن این موضوع صورت گرفته؛ اما واقعیت قابل کتمان نیست و واقعیت هم چیزی جز تامین قسمت اعظم مواد اولیه این زنجیره از خاک این مملکت نیست.
 
آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان نظارتی ما از خواب غفلت بیدار شده و تا دیر نشده سایه سیاه دلار را حداقل از حوزه های غیر مرتبط با آن برهانند !؟
 
 
 

راه اندازی شده توسط isteel. Mohammad Esfahani Valid XHTML and CSS.